Творча зустріч з випускником кафедри, актором Івано-Франківського національного академічного театру імені Івана Франка, заслуженим артистом України
Іваном Бліндаром.
У Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника відбулася зустріч із випускником університету, відомим актором театру та кіно Іваном Бліндаром. Захід під назвою «Мистецтво самовираження: як знайти свій голос і досягти успіху» зібрав студентів, учнів та всіх охочих доторкнутися до таємниць творчого світу.
«Цей захід — частина серії подій у нашому університеті, спрямованих на підтримку талановитої учнівської та студентської молоді. Ми прагнемо допомогти кожному розкрити свій потенціал, визначити особистісні й професійні цілі та отримати менторську підтримку. Досвід Івана — це унікальна можливість для студентів мистецьких спеціальностей, зокрема хореографів, акторів, фахівців сценічного мистецтва чи логопедії. Вони мали змогу почути з перших вуст, що таке акторство, як не загубитися й залишатися автентичним у сучасному світі», — зазначила організаторка зустрічі, доцентка кафедри біології та екології Неля Долинко.
Особливий інтерес у присутніх викликала розмова про автентичність у творчості. Іван Бліндар відверто поділився, як долав виклики й залишався собою, не втрачаючи унікальності та індивідуальності в умовах сучасної сцени.
Гості заходу отримали відповіді на свої запитання й заряд натхнення для власного розвитку.
Дякуємо Івану Бліндару за щирість, мудрість і теплу атмосферу, яку він створив під час зустрічі. Подібні заходи відкривають нові горизонти для нашої молоді, надихаючи їх повірити у свої сили та сміливо рухатися до успіху!
Студенти-актори ІІІ і IV курсів відвідали Міжнародний театральний фестиваль “Золотий лев-2024”.
3-10 жовтня 2024 року в місті Львів відбувся щорічний Міжнародний театральний фестиваль “Золотий лев”. В рамках фестивалю, окрім різноманітних вистав і перформенсів студенти 3 і 4 курсів відвідали два майстер-класи. В понеділок, 7 жовтня, відбувся акторський тренінг “Актор, як інструмент душі. Емоція-енергія-індивідуальність” від режисерки Львівського академічного театру “Воскресіння”, заслуженої артистки України Алли Федоришиної. Тренінги за індивідуальною методикою були проведені Аллою Федоришиною в Польщі, Словачинні, Угорщині. В процесі роботи учасники МК працювали над удосконаленням чіткого пластичного вираження, шукали шляхи оволодіння емоційним внутрішнім станом, розвивали фантазію, уяву та увагу. Налаштовували енергетичні центри, розширювали асоціаціативні та іпровізаційні вміння. Розглядали і опрацьовували різні акторські техніки та вправи. 9 жовтня Duszan Parirzek (м.Прага, Чехія) – режисер, який поставив за кордоном вистави за українською драматургією “Московіада” Ю.Андрухович і “Зелені коридори” Н.Ворожбит провів творчу майстерню.
Студентам випала унікальна нагода перейняти досвід європейських митців.
Студентка третього курсу ЮЛІЯ ПІВТОРАК представила Україну на “Відлунні Фестивалю Взаємностей” у Празі
21 жовтня 2024 року у Празі стартував “Відлуння Фестивалю Взаємностей”. В програмі фестивалю, серед представників української сцени, заявлена актриса Юлія Півторак (студентка 3 курсу кафедри сценічного мистецтва і хореографії). Юлія поділилась із глядачами своїми акторськими напрацюваннями і представила моновиставу Маніфест “Хто ти?”, в якій розкривається тема впливу суспільства на людину, права на спроби, помилки, поразки, сміливості йти своїм власним шляхом. Юлія Півторак виступила не тільки як актриса у виставі, а й як авторка концепції.
Крім того, впродовж фестивалю тривали театральні дискусії, обмін досвідом українських та чеських театральних митців, які Юлія мала можливість відвідати і поповнити скарбнитку свого творчого багажу.
Студентка-акторка 2-го курсу і викладачів кафедри ввійшли до акторського складу серіалу «Жіночий лікар. Нове життя»
У зйомках 2-го сезону серіалу «Жіночий лікар. Нове життя» взяла участь студентка групи СМ-21 майстерні Ростислава Держипільського та Надії Левченко – Анастасія Самборська. У новому сезоні серіалу з’явилась нова сюжетна лінія про прифронтовий мобільний госпіталь, де Анастасія грає роль автомобільного майстра з позивним Гайка.
Студенти 3 і 4 курсів – учасники міжнародного акторського воркшопу в Польщі
Участь студенток кафедри у майстерні “Візії кращого світу” документального, ангажованого та політичного театру.
З 22 по 26 травня студентки кафедри сценічного мистецтва і хореографії групи СМ-21 Півторак Юлія і Анна Копчук-Кашецька взяли участь у майстерні “Візії кращого світу” документального, ангажованого та політичного театру у Празі. Театр “Тепер вдих і лети” в рамках спільного проекту з польським театром Teatr Węgajty “Tеатр, як інструмент громадянської активності” в “Chaloupka v prokopské” та околицях, за допомогою акторських, перформативних та “devised theatre” практик вчились розкривати можливості того, як працювати з документальними та особистими мотивами у творчості, не втрачаючи при цьому автентичності та достовірності.
Вихідним матеріалом стали власні ідеї та візії, наративи людей з революцій, бунтів та рухів опору, документальні матеріали, ідеї антропологів, соціологів, активістів та активісток. Критерієм відбору тем було те, що було для кожного найбільш актуальним і впливало на нього у даний момент. Через вправи, спрямовані на дослідження та розвиток слухання, уваги, чутливості та автентичного вокального вираження, учасники вчились з’єднуватися з собою, з іншими, з навколишнім світом, з усім, що відбувається. Разом формували єдиний організм. Метою майстерні було досягти неможливого, піти так далеко, наскільки це можливо. Досліджуючи тіло (рух, голос), внутрішній настрій (ставлення до того, з чим хочемо працювати) і себе в просторі, учасники шукали позиції, ситуації, місця і справжні моменти (по відношенню до інших виконавців, самих себе, оточення, глядачів), в яких навіть нереалістичні або наївні ідеї набирали силу, говорити, змінювати частину реальності світу.
“Тепер вдих і лети” є незалежною театральною формацією вже понад 15 років. Постановки торкаються політичних тем, але в центрі уваги залишається ситуація людей, які є поза політикою, загальна ситуація людини, яка прагне повноцінного життя. “Ми хочемо говорити переважно про людей, про яких зазвичай не говорять у ЗМІ, але без яких політичне середовище втрачає свої контури. Їхні долі несуть в собі силу і цінності людства, які мають трансрегіональну і позачасову дійсність. Натхнення ми черпаємо з подорожей та зустрічей з людьми – їхніми життями, історіями, звичаями, піснями. Ансамбль виступає в Чехії, Польщі, Словаччині та Україні. Ми також організовуємо майстер-класи, присвячені автентичному сторітелінгу та сценічній присутності, роботі з документальними матеріалами та особистими історіями”.
Перфоманс відбувався 6-ма мовами (чеською, українською, польською, німецькою, англійською та іврит).
Майстерню проводили Капітоліна Колобова та Давид Зелінка:
Капітоліна Колобова – акторка театру та кіно з Харкова. У 2020 році закінчила Харківський національний університет мистецтв імені І. П. Котляревського зі ступенем бакалавра за спеціальністю “Акторка театру та кіно”. Під час навчання їздила з курсом німецько-українських проєктів до Гамбурга та Обергаузена. З 2020 року працює актрисою в Харківському академічному театрі. У 2022 році закінчила магістерську програму з режисури театру та кіно в Харківському національному університеті мистецтв. З жовтня 2022 року навчається на магістерській програмі Kатар у Damu. У Чехії працювала з Давідом Зелінкою, Якубом Чермаком, Яном Фрічем, Люцією Інгровою.
Давід Зелінка – режисер, перформер, публіцист, перекладач, засновник театральної формації “Тепер вдих і лети”. Зосереджується на створенні оригінальних документальних постановок з дуже особистісними темами та гуманістичним підтекстом. Серед останніх тем його постановок – біженці та міграція, війна в Україні, кризова ситуація на польсько-білоруському кордоні, особисті історії людей з воєн, революцій, людей з периферії суспільства та світу, дискримінованих груп. Він самостійно вивчав театральну практику, найважливішими джерелами натхнення для нього були семінари з театральної антропології докторки Яни Пілатової, співробітниці Я. Ґротовського, співпраця з польським театром Teatr Węgajty, що фокусується на поєднанні традиційного народного театру та альтернативної ангажованої творчості, закінчення Академії театральних практик у польському театрі „Гардзєніце“, експедиції, присвячені вивченню традиційного індійського театру та ритуальних форм.
Співпрацювала: Anastasia Reshetnik
Виконання: Інна Бовкун-Мішакінa, Michaela Dlouhá, Nazar Dominchuk, Каріна Глустян, Каміла Карпенко, Adriana Kevešová, Анна Копчук-Кашецька, Klaudia Łubkowska, Maria Nitek, Anežka Novak, Юлія Півторак, Jana Podlipna, Maria Zawadzka
Студенти кафедри взяли участь у вечорі – портреті присвяченому творчості співачки Квітці Цісик
4 квітня 2024 року в актовому залі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відбувся вечір-портрет присвячений творчості співачки Квітки Цісик. Участь у заході взяли студенти-актори: Яна Івасюк (Квітка Цісик), Іванна Попович, Анна Рожко, Марія Качуняк, Соломія Коковська. Студентські виступи стали виразним проявом таланту та вміння наших акторів, що вразило аудиторію. Хореографічну композицію представили студенти-хореографи у складі ансамбль танцю “Дивоцвіт”.
Вечір-портрет, присвячений творчості Квітки Цісик, є не лише нагадуванням про великий внесок цієї талановитої співачки в світову культуру, але й важливою подією для нашого університетського співтовариства. Це свідчення того, що в університеті цінують культурні цінності, підтримують та вшановують таланти. Проведення таких заходів сприяє розвитку естетичного смаку, виховує любов до мистецтва, а також сприяє формуванню культурної та історичної свідомості.
Студенти кафедри – учасники Школи акторської майстерності
Художньо-поетичне дійство “Послужи ж, моя ти зброє, моодій іще силі…”
11 березня у Івано-Франківській обласній філармонії імені Іри Маланюк відбулося художньо-поетичне дійство за участю творчих колективів та виконавців Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Захід присвячений 210-тій річниці від дня народження українського поета, прозаїка, мислителя, живописця, гравера, етнографа, громадського діяча, національного героя і символа України, нашого славного Кобзаря Тараса Шевченка.
В заході взяли участь актори Поетичного театру: Марія Качуняк, Христина Цюпа, Яна Івасюк, Соломія Коковська, Іванна Попович, Андріана Мороз, Віра Прокоп’як, Роман Лябига, Станіслав Сушириба, Данило Дядечко, Владислав Гродзіцький, Тарас Василюк. Хореографічну композицію “Зоре моя, вечірняя…” виконали учасники ансамблю танцю “Дивоцвіт”, керівник – кандидат мистецтвознавства, доцентка кафедри Ольга Квецко. Режисерка-постановниця заходу – керівниця Поетичного театру, заслужена працівниця культури України Надія Грицан.
Художньо-поетичне дійство, яке створено спеціально до ювілею великого Кобзаря, привернуло увагу широкого загалу до його творчості та важливості спадщини для сучасної української культури. Глядачі, заслухавшись та задивившись у виступи були в захваті від вражаючої емоційної сили подання творів Шевченка й виразності їхнього виконання. Всі відчули глибокий зв’язок між минулим і сучасністю, віддзеркалення національної гідності та патріотизму в кожному вірші й музичному творі. Ця подія підкреслила значення збереження та просування української культури і мови як одного з ключових аспектів національної самосвідомості та ідентичності.
Студенти кафедри – учасники творчої зустрічі з письменником Ярославом Ткачівським
Сьогодні у виставковій залі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відбулася творча зустріч з письменником Ярославом Ткачівським, означеною автором як «Дума про нескорених», адже все літературно-мистецьке дійство митець присвятив усім загиблим студентам і випускникам університету.
Студенти доцента кафедри, викладача сценічної мови Надії Кукурузи Тимків Назарій і Котула Романія долучилися до презентації творчості митця виконанням новелли письменника “Натільний хрестик” (сценічний варіант Надії Кукурузи) . Поезії читали: Сак Дарія, Стрельбіцька Ольга, Півторак Юлія і Тимків Назарій. Крім того, Назарій виконав пісенні твори на слова Ярослава Ткачівського.
Майстерклас зі сценічної мови у Фаховому коледжі культури і мистецтв (м. Калуш)
13 листопада 2023 року доцентка кафедри сценічного мистецтва і хореографії Надія Грицан, залучивши студентів 1 курсу спеціальності «Сценічне мистецтво» Навчально-наукого інституту мистецтв, провели майстерклас для студентів ОПП: «Сценічне мистецтво» та «Видовищно-театралізовані заходи» Фахового коледжу культури і мистецтв (м. Калуш).
З відгуків викладачів та студентів коледжу, програма воркшопу з дисципліни «Сценічна мова» на тему «Культура сценічного мовлення» була досить насиченою, цікавою і пізнавальною. Надія Володимирівна познайомила всіх із секретами сценічної мови та акторської майстерності, поєднуючи роботу над елементами зовнішньої та внутрішньої техніки словесної дії, використовуючи творчі завдання, виховуючи у студентів відчуття кожного звука (слова) як засобу художньої виразності.
ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЯ З НОВІТНЬОЇ ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОГО ТЕАТРУ
Сьогодні, 2 травня 2023 року, в рамках співпраці кафедри сценічного мистецтва і хореографії Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника і кафедрою театрознавства Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського, відбулася онлайн-лекція з новітньої історії українського театру для студентів спеціальності “Сценічне мистецтвО”. Лекторка – кандидатка мистецтвознавства, доцентка, в.о. завідувачки кафедри театрознавства Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського Юлія Щукіна.
З використання презентації, що містила приклади театральних постановок, студентам репрезентували інформацію про новітні напрямки в українському сценічному мистецтві: психологічний, ігровий, поетичний театр, постдраматичний, критичний (постдокументальний), пластично-візуальний, політичний, імерсивний, бейбі-театр. Юлія Щукіна поділилася досвідом, здобутим в ході власного дослідження наступних аспектів театрального мистецтва: ритуалізація і циркізація театру, сучасні інтерпретації української класики, вистави-мюзикли і танц-театри, вистави інклюзивного напрямку, травестійна й вікова ексцентрика акторів-виконавців з застосуванням прийому «відчуження образу», використання відео-арт та комп’ютерної графіки.
Дякуємо п. Юлії за змістовну і цікаву лекцію!
Сподіваємось на подальшу взаємну співпрацю!
КОЧОВА ШКОЛА «ТЕАТРУ ДЮ СОЛЕЙ» АРІАН МНУШКІН
З 23 березня до 5 квітня за підтримки Національної спілки театральних діячів на сценічному майданчику Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва відбулися акторські воркшопи. Французька режисерка та засновиниця «Театру дю Солей» Аріан Мнушкін та 15 акторів театру ділилися з учасниками воршопу власним досвідом – авторськими методиками роботи на сцені.
Митці прибули в Україну та ініціювали проведення воршопів, щоб підтримати митців, які працюють в непростих умовах війни.
Це були насичені 12 днів тренажів з акторської майстерності. У події взяли участь 100 учасників – професійних акторів, студентів театральних вишів та аматорів театру – з Києва, Львова, Луцька, Миколаєва, Одеси, Сум, Авдіївки, Харкова, Івано-Франківська та інших міст України.
Студенти ІІІ курсу Іванна Арсенич, Володимира Вірстюк, Владислав Гродзіцький, Адріана Монастирська, Анастасія Боднарчук стали учасниками Кочової школи і стали єдиними представниками від нашого міста.
Здобувши нові знання і неоціненний практичний досвід, творчі знайомства, студенти-актори обов’язково зустрінуться зі своїми колегами з інших курсів і поділяться цікавими підходами в оволодінні акторською професією.
Вітаємо студентів з новим досвідом!
Успіхів!
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
СЕМІНАР-ТРЕНІНГ “РУХ І ГОЛОС”
Викладачі кафедри Віра Прокоп’як та Ігор Прокоп’як взяли участь у семінарі-тренінгу «Рух і голос» організованому Національною спілкою театральних діячів України, який відбувався 28-29 вересня 2021 року у м. Хмельницькому. У рамках дводенного семінару відбувались майстер-класи Тетяна Кобзар та Віктора Рубана. Викладачка сценічної мови Тетяна Кобзар зосередилися на мовленнєвому апараті, знятті затисків, що заважають подачі звуку. Хореограф Віктор Рубан вивчив запити учасників зосередився на відчутті ними власного тіла і себе у просторі.
|
||
ВЕСНЯНА ШКОЛА НСТДУ
2-5 травня 2019 року студенти ІІІ курсу кафедри сценічного мистецтва і хореографії Навчально-наукового інституту мистецтв ДВНЗ “Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника”
Владислав Демидюк та Марина Гайдичук взяли участь у “Весняній школі акторської та режисерської майстерності”, яка відбулась на базі Івано-Франківського національного академічного музично-драматичного театру імені Івана Франка в рамках Міжнародного фестивалю мистецтв “Карпатський простір”
Мета та основне завданням ШКОЛИ – підвищення акторської та режисерської майстерності, розгляд сучасних тенденцій розвитку європейського театрального мистецтва (документальний театр); оволодіння актуальними методами та практиками документального театру.
У ПРОГРАМІ НАВЧАННЯ:
• документальний театр як метод вивчення реальності: теми, герої, форми;
• практична робота зі створення ескізів за завданням тренерів;
• перегляд та обговорення вистав театральної панелі ІV Міжнародного фестивалю мистецтв “Карпатський простір”, зустрічі з режисерами, акторами, керівниками зарубіжних колективів;
• майстер-клас Дена Гуменного та Антона Романова “Я – документ та пост документальний театр”;
• майстер-клас Тамари Трунової “Робота над текстом”:
• обмін досвідом між учасниками та спікерами школи;
• багато цікавого СПІЛКУвання!
Окрім інтенсивного навчання з тренерами школи, на учасників чекали майстер-класи від міжнародних фахівців – чеського режисера Бржетіслава Рихліка та білоруського актора та перформера Ігоря Шугалеєва.
Бржетіслав Рихлік (Чехія) – кіно- і театральний режисер, актор. Як режисер працює в чеських і словацьких театрах. Нині співпрацює з театром «Гуска на мотузці», викладає в Майстерні режисури та драматургії Академії музичних мистецтв ім. Яначека. Має досвід роботи на телебаченні Чехії як драматург, продюсер та режисер. Зняв понад 300 документальних фільмів, отримавши за деякі з них чеські та міжнародні нагороди.
Ігор Шугалеєв (Білорусь) – актор та перформер. Здобуваючи акторську освіту в Білоруській державній академії мистецтв, захопився перформативним мистецтвом та фізичним театром. Додатково опановував контемпорарі-денс, партерінг та композицію сучасного танцю. У 2011 році був прийнятий у трупу театру танцю «Каракулі», що працює в сфері сучасного танцю та перформансу. У 2015-2018 рр. був учасником щорічної International Theatre Academy in Munich.
Дякуємо!
Богдану Струтинському, Стасу Жиркову, Ростиславу Держипільському, Тамарі Труновій (експертна група НСТДУ) та Ользі Байбак (контактна особа) за надану можливість знову стати учасниками проекту і отримати задоволення від цікавого СПІЛКУвання!
Владиславу Демидюку і Марині Гайдичук бажаємо, щоб набутий досвід і цікаві знайомства стали невід’ємною частиною вашого професійного творчого зростання!