Творчий досвід і співпраця

Майстерклас зі сценічної мови у Фаховому коледжі культури і мистецтв (м. Калуш)

13 листопада 2023 року доцентка кафедри сценічного мистецтва і хореографії Надія Грицан, залучивши студентів 1 курсу спеціальності «Сценічне мистецтво» Навчально-наукого інституту мистецтв, провели майстерклас для студентів ОПП: «Сценічне мистецтво» та «Видовищно-театралізовані заходи» Фахового коледжу культури і мистецтв (м. Калуш). 

З відгуків викладачів та студентів коледжу, програма воркшопу з дисципліни «Сценічна мова» на тему «Культура сценічного мовлення» була досить насиченою, цікавою і пізнавальною. Надія Володимирівна познайомила всіх із секретами сценічної мови та акторської майстерності, поєднуючи роботу над елементами зовнішньої та внутрішньої техніки словесної дії, використовуючи творчі завдання, виховуючи у студентів відчуття кожного звука (слова) як засобу художньої виразності.


ГАСТРОЛЬНА ПОЇЗДКА
Своє крайнє студентське літо 2023 року актори-початківці групи СМ-31 вирішили провести плідно і з користю, не всиділи вдома і відвідали дітей табору ЛОК «Дружба» (м. Долина). Для показу підготували дві вистави з репертуару курсу, яку набули за роки навчання в інституті. Дитяча казочка «У королівстві рожевих кішок» за п’єсою Надії Dzygy (Надії Сердюк) «33 рожеві кішки, або Королівство рожевих кішок» (режисери: Анатолій Грицан та Ігор Прокоп’як). Казка-мюзикл вже не раз збирала повні зали дітей і наповнювала їх чарівністю, і в цей день відзначилась у пам‘яті найменших груп табору «Дружба». Були бурхливі оплески та дитячий щирий сміх, який подарував неабияку радість студентам-акторам.

Пізніше, група запропонувала дорослішій аудиторії виставу «Будьте здорові» П’єра Шено (режисер: Назарій Панів). Старші дітки із захватом, особливою зосередженістю і  зацікавленістю спостерігали за подіями вистави, а також демонстрували шалену підтримку майбутніх акторів.


ДРАМАТИЧНІ ЧИТАННЯ
14 червня відбулася друга спроба драматичних читань започаткованих у травні 2023 р.
Цього разу до читань долучилися студенти-актори 2 курсу кафедри сценічного мистецтва і хореографії Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Протягом прочитання п’єси “Браковані” української драматургині Іри Феофанової відбувалася невеличку дискусія із психологом Мартою Кукурудзою.
Читання відбувалися у волонтерському центру “Filter”
Було тепло і душевно🤍


СПІВПРАЦЯ З КНУТКіТ ІМЕНІ І.К.КАРПЕНКА-КАРОГО
З метою налагодження міжуніверситетської співпраці 5 травня у гості до студентів 1-В акторського курсу (художній керівник – народний артист України Богдан Бенюк), завітали студенти-актори першого курсу кафедри сценічного мистецтва і хореографії  Навчально-наукового Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Супроводжувала наших першокурсників викладачка сценічної мови, завідувачка кафедри сценічного мистецтва і хореографії Інституту, кандидатка мистецтвознавства, доцент, заслужений працівник культури України Надія Кукуруза.
Зустріч розпочалася майстер-класом зі сценічного мовлення, після чого наші студенти мали змогу долучитися до виконання деяких вправ з дикції та голосу.
Завідувачка кафедри сценічної мови КНУТКіТ імені І.К. Карпенка-Карого, доцент, заслужений діяч мистецтв України Любов Підлісна відповіла на запитання студентів ПНУ імені Василя Стефаника, які виникли після перегляду комплексних вправ із зовнішньої техніки мовлення.
🤝 Завідувачами кафедр Київського та Івано-Франківського університетів було висловлене побажання встановити тісніші творчі контакти між двома закладами вищої освіти. 

Студенти переглянули виставу “Конотопська відьма” (Національний театр імені Івана Франка) зустрілися з режисером вистави Іваном Уривським, а також з акторами театру Олександром Рудинським і Віталієм Ажновим. Ця творча подорож – неабияка мотивація для освоєння професії майбутніми акторами!

 


ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЯ З НОВІТНЬОЇ ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОГО ТЕАТРУ

Сьогодні, 2 травня 2023 року, в рамках співпраці кафедри сценічного мистецтва і хореографії Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника і кафедрою театрознавства Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського, відбулася онлайн-лекція з новітньої історії українського театру для студентів спеціальності “Сценічне мистецтвО”. Лекторка – кандидатка мистецтвознавства, доцентка, в.о. завідувачки кафедри театрознавства Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського Юлія Щукіна.

З використання презентації, що містила приклади театральних постановок, студентам репрезентували інформацію про новітні напрямки в українському сценічному мистецтві: психологічний, ігровий, поетичний театр, постдраматичний, критичний (постдокументальний), пластично-візуальний, політичний, імерсивний, бейбі-театр.  Юлія Щукіна поділилася досвідом, здобутим в ході власного дослідження наступних аспектів театрального мистецтва: ритуалізація і циркізація театру, сучасні інтерпретації української класики, вистави-мюзикли і танц-театри, вистави інклюзивного напрямку, травестійна й вікова ексцентрика акторів-виконавців з застосуванням прийому «відчуження образу»,  використання відео-арт та комп’ютерної графіки.

Дякуємо п. Юлії за змістовну і цікаву лекцію!

Сподіваємось на подальшу взаємну співпрацю!


КОЧОВА ШКОЛА «ТЕАТРУ ДЮ СОЛЕЙ» АРІАН МНУШКІН

З 23 березня до 5 квітня за підтримки Національної спілки театральних діячів на сценічному майданчику Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва відбулися акторські воркшопи. Французька режисерка та засновиниця «Театру дю Солей» Аріан Мнушкін та 15 акторів театру ділилися з учасниками воршопу власним досвідом – авторськими методиками роботи на сцені.

Митці прибули в Україну та ініціювали проведення воршопів, щоб підтримати митців, які працюють в непростих умовах війни.

Це були насичені 12 днів тренажів з акторської майстерності. У події взяли участь 100 учасників – професійних акторів, студентів театральних вишів та аматорів театру – з Києва, Львова, Луцька, Миколаєва, Одеси, Сум, Авдіївки, Харкова, Івано-Франківська та інших міст України.

Студенти ІІІ курсу Іванна Арсенич, Володимира Вірстюк, Владислав Гродзіцький, Адріана Монастирська, Анастасія Боднарчук стали учасниками Кочової школи і стали єдиними  представниками від нашого міста.

Здобувши нові знання і неоціненний практичний досвід, творчі знайомства, студенти-актори обов’язково зустрінуться зі своїми колегами з інших курсів і поділяться цікавими підходами в оволодінні акторською професією.

Вітаємо студентів з новим досвідом!

Успіхів!

_______________________________________________________________________________________________

Майстер-клас з акторської майстерності
14 жовтня 2022 року, в Івано-Франківську, у рамках співпраці Прикарпатського національного університету імені В.Стефаника і Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К.Карпенка-Карого та  проведення “Школи акторської майстерності НСТДУ. Студент” відбулись спільні майстер-класи викладачів акторської майстерності обох вишів. Захід відбувався за участю студентів кафедри сценічного мистецтва і хореографії Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та першої кафедри акторського мистецтва та режисури драми факультету театрального мистецтва Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К.Карпенка-Карого.
Ініціатором творчої зустрічі виступив Голова Національної спілки театральних діячів України Богдан Струтинський.
Творча зустріч відбулась за підтримки і сприяння ректора Прикарпатського національного університету Ігоря Цепенди, директора Навчально-наукового інституту мистецтв Анатолія Грицана та викладацького колективу кафедри сценічного мистецтва і хореографії, генерального директора-художнього керівника Івано-Франківського національного драматичного театру імені Івана Франка Ростислава Держипільського.

_______________________________________________________________________________________________

СЕМІНАР-ТРЕНІНГ “РУХ І ГОЛОС”
Викладачі кафедри Віра Прокоп’як та Ігор Прокоп’як взяли участь у семінарі-тренінгу «Рух і голос» організованому Національною спілкою театральних діячів України, який відбувався 28-29 вересня 2021 року у м. Хмельницькому. У рамках дводенного семінару відбувались майстер-класи Тетяна Кобзар та Віктора Рубана. Викладачка сценічної мови Тетяна Кобзар зосередилися на мовленнєвому апараті, знятті затисків, що заважають подачі звуку. Хореограф Віктор Рубан вивчив запити учасників зосередився на відчутті ними власного тіла і себе у просторі.

 

 


ВЕСНЯНА ШКОЛА НСТДУ

2-5 травня 2019 року студенти ІІІ курсу кафедри сценічного мистецтва і хореографії Навчально-наукового інституту мистецтв ДВНЗ “Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника”

Владислав Демидюк та Марина Гайдичук взяли участь у “Весняній школі акторської та режисерської майстерності”, яка відбулась на базі Івано-Франківського національного академічного музично-драматичного театру імені Івана Франка в рамках Міжнародного фестивалю мистецтв “Карпатський простір”

Мета та основне завданням ШКОЛИ – підвищення акторської та режисерської майстерності, розгляд сучасних тенденцій розвитку європейського театрального мистецтва (документальний театр); оволодіння актуальними методами та практиками документального театру.

У ПРОГРАМІ НАВЧАННЯ:
• документальний театр як метод вивчення реальності: теми, герої, форми;
• практична робота зі створення ескізів за завданням тренерів;
• перегляд та обговорення вистав театральної панелі ІV Міжнародного фестивалю мистецтв “Карпатський простір”, зустрічі з режисерами, акторами, керівниками зарубіжних колективів;
• майстер-клас Дена Гуменного та Антона РомановаЯ – документ та пост документальний театр”;
• майстер-клас Тамари Трунової “Робота над текстом”:
• обмін досвідом між учасниками та спікерами школи;
• багато цікавого СПІЛКУвання!

Окрім інтенсивного навчання з тренерами школи, на учасників чекали майстер-класи від міжнародних фахівців – чеського режисера Бржетіслава Рихліка та білоруського актора та перформера Ігоря Шугалеєва.

Бржетіслав Рихлік (Чехія) – кіно- і театральний режисер, актор. Як режисер працює в чеських і словацьких театрах. Нині співпрацює з театром «Гуска на мотузці», викладає в Майстерні режисури та драматургії Академії музичних мистецтв ім. Яначека. Має досвід роботи на телебаченні Чехії як драматург, продюсер та режисер. Зняв понад 300 документальних фільмів, отримавши за деякі з них чеські та міжнародні нагороди.

Ігор Шугалеєв (Білорусь) – актор та перформер. Здобуваючи акторську освіту в Білоруській державній академії мистецтв, захопився перформативним мистецтвом та фізичним театром. Додатково опановував контемпорарі-денс, партерінг та композицію сучасного танцю. У 2011 році був прийнятий у трупу театру танцю «Каракулі», що працює в сфері сучасного танцю та перформансу. У 2015-2018 рр. був учасником щорічної International Theatre Academy in Munich.

Дякуємо!

Богдану Струтинському, Стасу Жиркову, Ростиславу Держипільському, Тамарі Труновій (експертна група НСТДУ) та Ользі Байбак (контактна особа) за надану можливість знову стати учасниками проекту і отримати задоволення від цікавого СПІЛКУвання!

Владиславу Демидюку і Марині Гайдичук бажаємо, щоб набутий досвід і цікаві знайомства стали невід’ємною частиною вашого професійного творчого зростання!