НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ ПОСІБНИКИ

Надія Грицан.

Техніка сценічного мовлення. – Івано- Франківськ, 2004. – 238 с.

ББК 85.3.30.7     Г.85      ISBN 966-640-140-1

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчально-методичний посібник для студентів театральних факультетів інститутів культури і мистецтв.

У посібнику викладено методику роботи над технікою мови з використанням творчих завдань як важливого інструмента активізації виховання сценічного слова. Пропонується широкий спектр вправ, творів народної творчості, художньої літератури, апробованих автором у процесі практичної роботи над технікою сценічного мовлення.

Надія Грицан.

Слово у поетичному театрі: Навчально-методичний посібник. – Івано-Франківськ, 2008. – 300 с.

ББК 792.026:808.5   УДК 85.334.07  Г-85  ISBN 978-966-640-220-5

Навчально-методичний посібник заслуженого працівника культури України, доцента Н. В. Грицан знайомить читача з творчою лабораторією Поетичного театру Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника як школи майстерності художнього слова.

Сценарії поетичних вистав, апробовані автором упродовж багатолітньої творчої і педагогічної діяльності, дають уявлення про широкі можливості поетичного театру як важливої форми ідейного, творчого і професійного виховання індивідуальності актора, режисера, диктора радіомовлення і телебачення.

Адресована студентам, викладачам навчальних закладів культури і мистецтв, режисерам поетичних театрів, театрів слова, педагогам театральних студій, шанувальникам мистецтва слова.

Грицан А.В.

Виховання режисера: Психофізичний та інтелектуальний тренінг. – к.: Техніка, 2005. – 128 с.

ББК 85.33я7      Г85     iSBN 966-575-103-4

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (№ 14/182-2716 від 20.12. 04)

Навчальний посібник розрахований для студентів початкових курсів театральних відділень вищих навчальних закладів культури і мистецтв. У ньому подані педагогічні ідеї, методи і прийоми видатних театральних діячів минулого й сучасності: К. Станіславського, В. Немировича-Данченка, І. Карпенка-Карого, М. Кропивницького, П. Саксаганського, В. Василька, Є. Вахтангова, М. Чехова, Л. Курбаса, Г. Юри, О. Попова, Г. Товстоногова, С. Данченка та ін. Автор не еклектично сполучає різні школи та напрями підготовки режисерів і акторів, а відбирає те, що відповідає позиціям школи К. С. Станіславського в сучасному її розумінні. У посібнику пропонується мінімум теоретичних знань із режисури та майстерності актора, необхідний для усвідомленого виконання студентами практичних занять у процесі виконання тренінгів.

Грицан А. В.

Виховання режисера: психофізичний та інтелектуальний тренінг [Текст] : навчальний посібник / А. В. Грицан. – 2-ге вид., переробл. та доповн. – Івано-Франківськ : Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, 2009. – 188 с. : іл.

УДК 7.071.2:37(07)     ББК 85.33я7    ISBN 978-966-640-271-7

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (№ 14/182-2716 від 20.12.04)

Навчальний посібник розрахований для студентів початкових курсів театральних відділень вищих навчальних закладів культури і мистецтв. У ньо­му подані педагогічні ідеї, методи й прийоми видатних театральних діячів минулого й сучасності: К. Станіславського, В. Немировича-Данченка, І. Карпенка-Карого, М. Кропивницького, П. Саксаганського, В. Василька, Є. Вахтан­гова, М. Чехова, JI. Курбаса, Г. Юри, А. Попова, Г. Товстоногова, С. Данченка та ін. Автор не еклектично сполучає різні школи та напрями підготовки ре­жисерів і акторів, а відбирає те, що відповідає позиціям школи K. С. Станіславського в сучасному її розумінні. У посібнику пропонується мінімум теоретичних знань із режисури та майстерності актора, необхідний для усвідомленого виконання студентами практичних занять у процесі виконання тренінгів.

Кукуруза Н. В. 

Майстерність ведучого: Навчаль­ний посібник. – Івано-Франківськ, 2010. – 176 с. 

УДК 792.07    ББК 85.33я73    К 89     ISBN – 978-966-668-244-7

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів мистецьких спеціальностей вищих навчальних закладів (№1/11-7401 від 06.08.10)

В інститутах мистецтв дисципліна «Майстерність ведучого» входить до розділу фундаментальних та професійно орієнтованих дисциплін і її викладають студентам спеціалізації «Режисер естради і масових свят» на п’ятому курсі. Предмет передбачає велику кількість практичних за­нять. Значний обсяг матеріалу відведено на самостійне опрацювання. Тому запропонований посібник орієнтуватиме студента на активну пізна­вальну діяльність та самостійну творчу працю.
Оскільки режисерам також доводиться працювати ведучими, в посіб­нику охарактеризовано особливості роботи ведучого, розкрито основні засади його контакту з аудиторією. Звернено увагу на відмінності ве­дення на сцені, в радіо- і телепросторі та веденні приватних свят; подано рекомендації до розвитку майстерності ведучого, для збільшення довіри слухачів до слова, мовленого ведучим, та до його образу.
Навчальний посібник розрахований для науковців, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів, а також широкого загалу читачів, котрі цікавляться, яким має бути професійний ведучий.

Надія Кукуруза.

Літературна композиція: від задуму до сценічного втілення. Навчальний посібник з навчального курсу «Сценічна мова». – Івано- Франківськ, «Лілея-НВ», 2014.-272 с.

УДК 792.07  ББК 85.33я73  К 89 ISBN – 978-966-668-244-7

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів мистецьких спеціальностей вищих навчальних закладів (№1/11-11822 від 22.07.2013)

Навчальний посібник заслуженого працівника культури України, доцента Н, В. Кукурузи розкриває літературну композицію як жанр мистецтва художнього слова. У ньому наведено основні прийоми роботи над літературною основою композиції, подано методичні рекомендації з її сценічного втілення. До посібника ввійшли сценарії літературних композицій, які апробували студенти Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Призначений для студентів денної і заочної форм навчання спеціальності «Театральне мистецтво», спеціалізацій «Режисер естради і масових свят» та «Актор драматичного театру і кіно». Буде корисний викладачам, режисерам театрів художнього слова, керівникам театральних студій, шанувальникам мистецтва художнього слова.

М. М. Ігнатюк, М. І. Сулятицький.

Монолог у мистецтві драматичної вистави: Навчальний посібник для студентів вузів культури і мистецтв / Навч. видання. – М. М. Ігнатюк. – Рівне, 2001. – 90 с.

ББК 85.334 (4Укр)я73     І-26

Пропонований посібник – це теоретичні та практичні поради щодо майстерного оволодіння драматургічним монологом та рекомендований навчальний репертуар.
Адресується студентам вузів культури і мистецтв, філологічних факультетів університетів, учням училищ культури і мистецтв, театральних студій, всім тим, хто цікавиться мистецтвом сценічного мовлення.

Ігнатюк М.М., Сулятицький М.І.

На кону вічності : Монолог у мистецтві драматичної вистави / М.М. Ігнатюк, М. І.  Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2005. – 272 с. (48 іл,- св.).

ББК 85.33 (4Укр.) 1-26 1-26     ISBN 966-8265-63-7

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчаль­ний посібник для студентів вищих навчальних закладів (№ 14 /18.2 – 1299 від 06. 06. 2005 р.)

Пропонований посібник-хрестоматія – це теоретичні і практичні пора­ди щодо майстерного оволодіння драматургічним монологом та рекомен­дований для навчального процесу репертуар.

Адресується студентам вищих навчальних закладів культури і мистецтв, учням училищ культури і мистецтв, учасникам аматорських драматичних колективів, театральних студій, абітурієнтам, усім, хто цікавиться мистецт­вом акторської майстерності та сценічного мовлення.

Ігнатюк М.М., Сулятицький М.І.

Свічадо зореслова: Посібник-хрестоматія зі сценічної мови для студентів вищих навчальних закладів культури і мистецтв / М. М. Ігнатюк. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2011. — 532 с.

ББК 85.33 (4Укр)Я7    І26    ISBN978-966-10-Г99-2

Посібник-хрестоматія «Свічадо зореслова» пропонує змістовний об’єм­ний матеріал із дисципліни «Сценічна мова» для професійного його опанування та сценічного втілення.

Посібник орієнтований на практичну підготовку майбутніх акторів, ре­жисерів, читців, на розвиток їх творчого потенціалу, формування фахових навичок та знань з питань мистецтва художнього читання.

Може використовуватися студентами та педагогами вищих навчальних закладів культури і мис­тецтв,  педагогічних університетів, гімназій, шкіл, позашкільних закладів. Крім того, адресується широкому загалу читачів, небайдужих до української літератури та мовлення.

Ігнатюк М.М.

Не забудьте пом’янути. Шевченкове слово у ми­стецтві читця. — Івано-Франківськ: ЛІК, 2013. — 148 с.

УДК 808.55       ББК 85.334.07      ISBN 978-966-7779-42-9

Рекомендовано Вченою радою Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника як посібник для студентів вищих навчальних закладів освіти (Протокол № 6 від 17 квітня 2013 р.)

Посібник-хрестоматія «Не забудьте пом’янути» пропонує сценарії різно­жанрових літературних композицій і поетичної вистави за творами Т. Шевченка та кращими зразками сучасної української поезії. Посібник орієнтований на практичну допомогу студентам мистецьких спеціалізацій, розвиток їх творчого потенціалу, формування фахових навичок читця, актора, режисера з питань мистецтва художнього читання.

Пропонований для студентів і педагогів вищих навчальних закладів культури і мистецтв. Може використовуватися у філармонічних творчих колективах, на радіо і теле­баченні, в педагогічних університетах, в духовних університетах і семінаріях, гімназіях, школах. Адресується аматорським музично-драматичним колективам, усім, хто не байдужий до слова українського геніального поета і творчості пись­менників України.

Кривень Михайло. “Ой у лузі червона калина…” Пісні січових стрільців “Та Слава не згине, січовая Слава” з репертуару народного артиста України Михайла Кривеня. – Івано-Франківськ: “Фоліант”, 2024. – 76 с.

УДК 784.4(082)         ISBN 979-0-9007131-2-4

Вийшов друком збірник пісень з репертуару народного артиста України, професора нашої кафедри Михайла Кривеня “Ой у лузі червона калина…” під музичною редакцією професора Національної музичної академії імені Миколи Лисенка Б.Й.Косопуда. Рецензентом виступила доктор мистецтвознавства, завідувач кафедри історії музики Національної музичної академії імені Миколи Лисенка, академік Academia Eropaca, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, професор Л.О.Кияновська.  У збірник увійшли українські пісні січових стрільців “Та Слава не згине, січовая Слава”: “Ой у лузі червона калина”, “Йде січове військо”, “Коли ми вмирали”, “Чуєш, брате мій”, “Гей, видно село”, “Колись дівчино мила”, “Їхав стрілець на війноньку”, “За Україну”, “Гей, ви, срільці січовії”, “Ой там при долині”, “Заквітчали дівчатонька”, “Як з Бережан до Кадри”, “За твої, дівчино”, “Засумуй трембітонько”, “Човен хитається”, “Прощався стрілець”, “Подай, дівчино, руку на прощання”, “Зажурились галичанки”, “Ой, та зажури лись стрільці січовії”, “Казала дівчина”, “Мав я раз дівчиноньку чепурненьку”, “Повіяв вітер степовий”, “Ірчик”, “Лети моя думо”, “Маєва нічка”, “І снилось з ночі дівчині”, “Ой поїхав стрілець”, “Єднаймось, брати галичани”,  “Ішов відважний гайовий”,  “У темному лісі, під білов березов”. Автори пісень – Михайло Гайворонський, Левко Лепкий, Роман Купчинський та інші. Автор обробки пісенних творів для голосу й фортепіано – композитор, концертмейстер кафедри сценічного мистецтва і хореографії Навчально-Наукового Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Денис Білієнко.

Фіцалович Х. П.

  • Основи художнього читання та риторики. Навчальний посібник- Івано-Франківськ. – 1997 р.- 71 с.
  • Хорові твори Івана Фіцаловича.Репертуарний збірник.- Івано-Франківськ. – 1997 р. – 72 с.
  • Духовні хорові твори Івана Фіцаловича. Репертуарний збірник.- Івано-Франківськ. – 2000 р. – 148 с.
  • Арії, романси та пісні західно-українських композиторів ХІХ – поч.ХХ ст. Навчальний посібник. – Івано-Франківськ: Плай, 2005 – С. 90 – 117.

Стасько Г.Є., Фіцалович Х.П.

  • Українські народні пісні. Хрестоматія для співу. – Івано-Франківськ, 2001 р.- 101 с.
  • «Арії, романси та пісні». – Івано-Франківськ, 2005 р. – 25 с.

Кривень М. Я.

  • Співає Михайло Кривень.-Репертуарний збірник. – Івано-Франківськ: Плай, 2004.- 69 с.
  • Романси українських композиторів на віршіІвана Франка з репертуару народного артиста України Михайла Кривеня. Репертуарний збірник.- Івано-Франківськ: Плай, 2006. – 69 с.

Грицан А. В.

  • Художня культура карпатських українців: історична типологія.

Чуриліна Л. М.

  • Теорія музики та сольфеджіо для спеціальностей акторське та режисерське мистецтво.

Юрців В. В.

  • До проблеми співвідношення категорій «дія» – «конфлікт»-«мета» в новітній акторській методології.